• 9. Program Ramowy UE – HORIZON EUROPE

Pierwsze majowe doniesienia na temat 9. PR UE:

W dn. 2 maja br. został przyjęty przez KE projekt budżetu UE na lata 2021-27 w wys. ponad 1,2 biliona euro i przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu.  Propozycja Komisji Europejskiej zakłada m.in. podwojenie nakładów na program Erasmus+ oraz zwiększenie o 60% nakładów  na finansowanie badań i rozwoju z ok. 78 mld euro (program Horyzont 2020) do ok. 120 mld euro. Nowy – 9. PR UE – ma nosić nazwę „Horizon Europe”.

Więcej informacji na stronie KPK oraz KE.

Informacje – stan na 15.05.2018 r.:

Proponowany budżet nowego programu ramowego UE ma wynieść 100 mld EUR.

Tutaj znajdziecie Państwo blog od Komisarza Moedasa, wyjaśniający uzasadnienie nowej nazwy.

Jakie będą kolejne kroki? Komisja przyjmie wniosek w sprawie programu „Horyzont Europa”, a nastepnie rozpoczną się trudne negocjacje z Radą i Parlamentem Europejskim przed przyjęciem i uruchomieniem programu Horizon Europe od 1 stycznia 2021 r.

Potrzebujemy waszego stałego wsparcia publicznego w tym trudnym procesie, aby zapewnić jak najlepszy wynik, ponieważ fundusze UE na badania naukowe i innowacje mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i konkurencyjności Europy.

Zachęcamy do korzystania z załączonej wizualizacji do tweetowania komunikatów wsparcia korzystając z tych trzech hashtagów #InvestEUresearch #HorizonEU #EUBudget aż do ostatecznego przyjęcia wniosku.