Program „Granty na granty – wsparcie polskich koordynatorów w programach badawczych Unii Europejskiej”
Polskie jednostki naukowe, które ubiegają się o granty unijne, mają szansę otrzymać finansowe wsparcie. Na pokrycie kosztów przygotowania wniosku można zdobyć nawet 30 tys. zł. Program ma zachęcać polskie jednostki naukowe do sięgania po granty unijne, a także wspomóc naukowców w podnoszeniu jakości przygotowywanych wniosków.
Resort nauki w 2015 r. ogłosił drugą edycję programu „Granty na granty”.
W ramach programu mozna uzyskać środki finansowe na działania związane z przygotowaniem wniosku projektowego do programu badawczego Unii Europejskiej w odpowiedzi na wezwanie konkursowe ogłoszone przez Komisję Europejską lub inny upoważniony przez nią podmiot, w tym na refundację poniesionych kosztów.Moga też liczyć na pomoc ekspertów z doświadczeniem w ocenie aplikacji do konkursów europejskich i specjalistów w danej dziedzinie. Baza ekspertów tworzona jest od kwietnia 2015 r. pod adresem gng.kpk.gov.pl
O przyznanie środków finansowych mogą ubiegać się jednostki naukowe, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, z wyłączeniem podmiotów, dla których przyznanie środków finansowych stanowiłoby pomoc państwa w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej.
- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustanowił ten program na podstawie komunikatu z dnia 21 maja 2014 „Granty na granty – wsparcie polskich koordynatorów w programach badawczych Unii Europejskiej” (M.P. poz. 377).
- Rok 2014: I edycja programu
- Rok 2015 : komunikat o naborze wniosków w ramach II edycji
Źródło: MNiSZ