Polskie projekty walczące o środki z Horyzontu 2020 mogą liczyć na wsparcie Krajowych Punktów Kontaktowych
poniedziałek, 29 września 2014
O tym jak podnieść szanse Polaków w Horyzoncie 2020 rozmawiali dziś przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Krajowych Punktów Kontaktowych. W spotkaniu uczestniczyła m.in. profesor Lena Kolarska-Bobińska
– Nasi badacze muszą być w pełni przygotowani do trudnej europejskiej konkurencji o fundusze na badania naukowe. A to dobre przygotowanie zależy także od Państwa – zwróciła się do przedstawicieli Krajowych Punktów Kontaktowych minister Lena Kolarska-Bobińska. – Sukces Polaków w Horyzoncie 2020 może przełożyć się na skok innowacyjności polskiej gospodarki, prestiż i silniejszą międzynarodową pozycję polskiej nauki. Tego ogromnie potrzebujemy – dodała minister nauki
Minister Lena Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że celem resortu jest zwiększenie udziału polskich naukowców w działaniach Horyzontu 2020 w porównaniu do udziału jaki mieli oni w 7 Programie Ramowym.
– Mamy już pierwsze sygnały, że to się dzieje. W konkursach zamkniętych w pierwszej połowie roku złożono 10% wniosków z Polski, w konkursach 7PR było to tylko 7% – powiedziała minister.
Prof. Lena Kolarska-Bobińska zaznaczyła jednak, że najistotniejsza jest jakość składanych wniosków. W 7PR wskaźnik sukcesu kształtował się na poziomie ok. 1,9%. Resort liczy na to, że dzięki m.in. aktywnej współpracy z KPK uda się znacząco podnieść te wyniki. Umożliwić ma to m.in. wdrożenie nowego systemu pracy i wspierania zespołów naukowych, wzmocnienie bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcami, a także poprawa oferty indywidualnej pomocy dla nich.
Jak podkreśliła prof. Lena Kolarska-Bobińska, istotne jest też aktywne zaangażowanie KPK w prace komitetów programowych oraz współpraca z członkami Advisory Group. Ma to zwiększyć wpływ Polski na kształt kolejnych konkursów w programie.
Z kolei wyliczając działania znajdujące się po stronie ministerstwa, prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła:
– Zdajemy sobie sprawę, że Sieć KPK, aby mogła skutecznie działać wymaga także wsparcia na poziomie centralnym. Dlatego przygotowaliśmy „Pakt dla Horyzontu 2020”, który do teraz podpisało 340 jednostek naukowych. To zobowiązanie do wspierania naukowców w konkurowaniu o europejskie granty. Będziemy monitorować, jak uczelnie i instytuty wywiązują się z tych zobowiązań. Oczekujemy, że zapewnią badaczom wsparcie administracyjne, a najlepszych odciążą od dydaktyki na rzecz pracy w projektach – zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Wśród zobowiązań Ministerstwa minister wymieniła także m.in. uruchomiony już program „Granty na granty”, rozpoczęcie prac nad uruchomieniem tzw. Premii na Horyzoncie oraz nad wprowadzeniem zmian do systemu oceny parametrycznej jednostek naukowych. Istotne ma być też zapewnienie synergii pomiędzy wsparciem z programów operacyjnych i Horyzontem 2020.
———————————————————————————————-
Sieć KPK (punkt centralny i 10 punktów regionalnych) zrzesza kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów z największych ośrodków akademickich, Polskich Platform Technologicznych i kluczowych klastrów posiadających wiedzę z zakresu programów sektorowych, jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów. W zakresie ich wsparcia jest również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych, własności intelektualnej, pozyskania kredytów i uczestnictwa w dedykowanych programach rozwoju technologii bazujących na partnerstwie publiczno-prywatnym.
Polskie projekty walczące o środki z Horyzontu 2020 mogą liczyć na wsparcie Krajowych Punktów Kontaktowych