• BREXIT A UDZIAŁ PARTNERÓW Z WIELKIEJ BRYTANII PROJEKTACH MIĘDZYNARODOWYCH FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UE

[Notatka informacyjna otrzymana z Ambasady Brytyjskiej w Warszawie w dn. 28.10.2019 r.]

„Szanowni Państwo,

jak Państwu zapewne wiadomo priorytetem dla rządu brytyjskiego pozostaje wyjście z Unii Europejskiej na podstawie umowy. Jednocześnie, rząd kontynuuje przygotowania do opuszczenia Unii bez umowy. Przygotowania te dotyczą również dalszej współpracy w dziedzinie badań i innowacji, a zwłaszcza w ramach Horyzontu 2020.

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy spodziewamy się, że status Wielkiej Brytanii w Horyzoncie 2020 zmieni się z państwa członkowskiego na państwo trzecie. Oznacza to, że brytyjscy naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli kontynuować współpracę z europejskimi partnerami oraz koordynować projekty w ramach H2020, które są otwarte dla uczestników z państw trzecich, w tym MSCA RISE, MSCA ITNs, Era-NET Cofund oraz ERC Synergy.

W celu zagwarantowania jak najłagodniejszej zmiany statusu Wielkiej Brytanii w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy, rząd brytyjski zapewni brytyjskim uczestnikom projektów H2020 trzy rodzaje finansowania:

W ramach zarówno gwarancji jak i  przedłużonej gwarancji projekty będą finansowane przez cały okres ich realizacji. Rząd zapewni też finansowanie wydatków związanych z koordynacją projektów przez brytyjskich koordynatorów.

Agencją wykonawczą, odpowiedzialną za zarządzanie oraz dystrybucję wszystkich trzech rodzajów finansowania będzie UKRI (UK Research and Innovation). Jedynym wyjątkiem będzie finansowanie w ramach gwarancji oraz przedłużonej gwarancji projektów typu COST, gdzie za finansowanie będzie odpowiadać BEIS (Brytyjskie Ministerstwo ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej) wraz z wybraną przez siebie agencją wykonawczą.

Bardziej szczegółowe informacje na temat przygotowań Wielkiej Brytanii do wyjścia z UE bez umowy w kontekście współpracy w ramach H2020, znajdą Państwo pod następującymi linkami:

Unia Europejska pozostaje jednym z kluczowych partnerów dla Wielkiej Brytanii w dziedzinie badań i innowacji i rządowi brytyjskiemu zależy, aby ta współpraca była kontynuowana po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE. Mam nadzieję, że przygotowane materiały pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości naukowców Państwa Uniwersytetu współpracujących bądź planujących współpracę z brytyjskimi naukowcami i przedsiębiorcami w ramach Horyzontu 2020”.

28.10.2019 r.

W razie pytań, osobą do kontaktu w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie jest
    Pani Małgorzata Kiełmińska, Science & Innovation Officer, UK Science & Innovation Network, e-mail: malgorzata.kielminska@fco.gov.uk.

Dodatkowym źródłem informacji jest ulotka informacyjna UKRO (UK Research Office): https://www.ukro.ac.uk/Documents/factsheet_brexit.pdf?pubdate=20191030