• EIT KTI Dialogue, Warszawa 8.11.2018

8 listopada 2018 w godzinach 9-16 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20 Europejski Instytut Innowacji i Technologii wraz z sześcioma wspólnotami wiedzy i innowacji działającymi w jego strukturach organizuje spotkanie informacyjne, na które chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić.

Przedstawiciele EIT Food, EIT InnoEnergy, Climate-KIC, EIT Health, EIT RawMaterials oraz EIT Digital przybliżą swoje organizacje, zaprezentują projekty realizowane w naszym regionie oraz przedstawią możliwości nawiązania współpracy lub zostania beneficjentem programów EIT.
    Mamy nadzieję, że spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania polskich partnerów wspólnot wiedzy i innowacji, przedstawienia potencjału własnych organizacji mogącego posłużyć za bazę do rozwoju wspólnych przedsięwzięć, nawiązania wartościowych kontaktów.
    Spotkanie zakończy się dyskusją na temat możliwości popularyzacji innowacyjnych rozwiązań i zwiedzaniem wystaw Centrum Nauki Kopernik. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo poniżej oraz w dołączonej agendzie wydarzenia.

W celu zarejestrowania się na wydarzenie prosimy wypełnić formularz dostępny pod poniższym adresem:

Tego samego dnia będzie też możliwość przyjrzenia się działaniom EIT w praktyce. EIT Food organizuje polską edycję EIT Food RIS Demo Days, na którą również zapraszamy. Odbywające się w kilkunastu krajach Europy sesje prezentacji start-upów z branży żywnościowej, tego dnia zgromadzą polskie podmioty rywalizujące w konkursie o EIT Food RIS Innovation Grants. Na to wydarzenie zapraszamy na ulicę Bracką 25 piętro 3 do przestrzeni 'Marzyciele i Rzemieślnicy’.

Zapraszamy!

Adam Strzelecki

Project Manager
    EIT Food CLC North-East (Warsaw)

———————————————————————

Dear Partners, Stakeholders and Friends,

I would like to invite you to: Knowledge Triangle Integration Dialogue Event WARSAW, cross-KIC EIT RIS Event in Warsaw / Poland

Date: 8th November, 2018 (9:00-15:30)

Place: Copernicus Science Centre / Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warsaw / Warszawa

The European Institute of Innovation and Technology (EIT) is one of the largest and most impactful initiatives fostering innovations across Europe. Six Knowledge and Innovation Communities (KIC) of the EIT connect partners from leading businesses, universities and research centres. Their collaboration is essential to create background for the transformation of the European economy towards more effective in dealing with environmental and societal challenges of the 21st century.

We invite you to meet the representatives of the EIT communities:

EIT Climate-KIC

EIT Digital

EIT Food

EIT Health

EIT InnoEnergy

EIT RawMaterials

who in Warsaw on November 8th will discuss opportunities for local innovation ecosystem actors, present how to establish relations with the EIT communities, strengthen the cooperation and become better embedded in the EIT activities.

Find out how to participate in the portfolio of various activities supporting innovation, education and business development. Have conversations and face-to-face meetings, take the chance to network, visit with us the Copernicus Science Centre exhibitions and discuss how to foster innovations and popularize science and novel solutions.

To register, follow the link:

The EIT Regional Innovation Scheme (EIT RIS) is the EIT Community’s outreach scheme, introduced to share good practices and experience emerging from the EIT Community activities, to open them up to innovators that are not partners and to provide targeted support to individuals and organisations to take part in and benefit from EIT activities, services and programmes.

Corresponding event: On the same day EIT Food CLC NE organizes Demo Day for agri-food related  start-ups. It will take place in Marzyciele i Rzemieślnicy / Dreamers and Artisans. House for Social Innovation, Bracka 25, 3rd floor, 00-028 Warszawa. If you want to find out more, please follow the link:

You will be most welcome!

Please feel free to distribute this invitation among your partners.

With best regards,

Adam Strzelecki

Project Manager
    EIT Food CLC North-East (Warsaw)

EIT Food CLC North-East Sp. z o.o.

Kijowska 5 / 1

M: