• „Polskie uczelnie – Strategia na Horyzont 2020”

19.01. br. na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie informacyjne dla władz uczelni wyższych, kierowników podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni oraz kierowników biur obsługi programów międzynarodowych z województwa mazowieckiego pt.: „„Polskie uczelnie – Strategia na Horyzont 2020”. Program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji jako instrument umiędzynarodowienia jednostek naukowych.

Spotkanie organizują Regionalny Punkt Kontaktowy CENTRUM Programów Badawczych UE działający przy Biurze Obsługi Badań Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE w ramach wspólnych działań podejmowanych we współpracy z Konfederacją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Organizowane wydarzenie poświęcone było budowaniu strategii umiędzynarodowienia jednostek naukowych z wykorzystaniem działań finansowanych z programów ramowych badań i innowacji UE (w kontekście projektu ustawy 2.0. oraz kolejnej oceny parametrycznej), w tym mających na celu:

– zwiększanie potencjału badawczego jednostek poprzez realizację prestiżowych międzynarodowych grantów naukowych, takich jak granty European Reseach Council,

– zwiększanie mobilności międzynarodowej i międzysektorowej doktorantów oraz pracowników naukowych poprzez udział w sieciach innowacyjno-szkoleniowych, sieciach wymiany pracowników oraz poprzez stypendia indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie,

– umiędzynarodowienie studiów doktoranckich poprzez tworzenie wspólnych europejskich programów doktoranckich we współpracy z jednostkami z zagranicy z sektora akademickiego
    i pozaakademickiego, oraz

– zwiększenie uczestnictwa polskich jednostek naukowych w programie Horyzont 2020, m.in. poprzez udział w inicjatywach: „Spreading excellence and widening participation” – Teaming, Twinning oraz ERA Chairs.

Ponadto przedstawione zostały nowe zasady finansowania wynagrodzeń  w programie Horyzont 2020, krajowe wsparcie uczestnictwa w H2020, a także  harmonogram przygotowań, wstępna koncepcja 9. Programu Ramowego UE na lata 2021-2028 oraz stanowisko polskich ekspertów w sprawie 9PR UE.

Program spotkania